En bil körde på torsdagen in i grindarna vid Downing Street, nära Storbritanniens premiärminister Rishi Sunaks bostad. Ingen har skadats.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-04 15:06
Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/varlden/bil-korde-in-i-grindarna-vid-downing-street-person-gripen/

Få ut mer av DN som inloggad
Du vet väl att du kan skapa ett gratiskonto på DN? Som inloggad kan du ta del av flera smarta funktioner.
- Följ dina intressen
- Nyhetsbrev
Händelsen inträffade vid 16.20-tiden, svensk tid. Beväpnade patruller har gripit en man misstänkt för skadegörelse och vårdslöshet i trafik, skriver polisen på Twitter.
Bilder visar en personbil med öppen baklucka som har krockat med Downing Streets säkerhetsgrindar. Kollisionen ser inte ut att ha skett i hög hastighet, enligt BBC:s filmupptagning från platsen.
Det är fortfarande oklart om föraren medvetet körde in i porten eller om det rör sig om en olycka. Londonpolisen meddelade senare på kvällen att händelsen inte utreds som en terrorhandling.
Avspärrningarna på platsen har hävts.