Flera FN-organ har fått stark kritik efter att ha genomfört ”miljövänliga” projekt i Jordanien. Mängder med mycket gamla träd har avverkats.
– Träden är det sista man bryr sig om i arabvärlden som är särskilt hårt drabbat av klimatförändringar, säger miljöexperten Hala Murad till DN.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till valborg!
Alla artiklar gratis till 30 april, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.