Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-24 17:09

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/varlden/inte-lont-att-rosta-nicaragua-har-blivit-en-diktatur/

VÄRLDEN

”Inte lönt att rösta – Nicaragua har blivit en diktatur”

Soldater ur Nicaraguas armé har kallats in för att hjälpa till med föreberedelserna inför valet på söndag.
Foto: AFP

RIO DE JANEIRO. Nicaraguas auktoritäre ledare Daniel Ortega har inför presidentvalet på söndag fängslat alla oppositionella politiker som har en chans att vinna över honom. Den 75-årige före detta sandinistledaren lär därmed bli president för fjärde gången. Frågan är hur många länder som erkänner resultatet?

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.