Ukraina vill ge FN-chefen António Guterres i uppdrag att mäkla fred. Putin säger att Ryssland är redo för fredssamtal.
Ändå tyder mycket lite på att 2023 blir det år kriget i Ukraina avslutas. I stället förbereder båda sidor militära offensiver inför våren.
Här är tre möjliga scenarier för kriget under året som kommer.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis i 100 dagar!
Alla artiklar gratis i 100 dagar, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.