Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-26 01:08

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/varlden/nordiska-invandningar-mot-eus-skogsplaner-vinner-mark/

VÄRLDEN

Nordiska invändningar mot EU:s skogsplaner vinner mark

Foto: Helena Larsson/N/TT

BRYSSEL. Sverige, Finland och ytterligare några EU-länder har lyckats få med sig övriga medlemsstater på de invändningar som de haft mot en ny skogsstrategi för Europeiska unionen.

Trots att skogsfrågan är central för Sverige deltog ingen svensk minister i rådsmötet på måndagen.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.