Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-26 07:54

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/varlden/norsk-polis-sager-nej-till-koranbranning-i-oslo/

VÄRLDEN

Norsk polis stoppar koranbränning i Oslo

Norsk polis stoppar den islamfientliga organisationen Sians planerade koranbränning utanför den turkiska ambassaden i Oslo.

– Efter en samlad bedömning har vi kommit fram till att vi inte kan säkerställa säkerheten, säger polisinspektör Martin Strand i Oslo polisdistrikt, till NRK.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.