Ukrainas vapen och ammunition från Sovjettiden är i stort sett slut, och landet är helt beroende av vapen från väst, enligt uppgifter från Ukraina och USA.
Det finns en stor risk att Ukraina trycks tillbaka tills västvapnen med längre räckvidd når fram om ett par veckor, enligt Ilmari Kaihkö, expert på Försvarshögskolan.
– Ukrainas förluster är inte hållbara, säger han.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.