Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-28 16:07

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/varlden/uppgifter-sverige-blockerar-gemensam-utredning-om-gaslackorna/

VÄRLDEN

Uppgifter: Sverige blockerar gemensam utredning om gasläckorna

Utsläppen efter explosionen vid de ryska naturgasledningarna Nord Stream 1 och 2 har minskat successivt.
Foto: Danska försvaret

Sverige säger nej till en gemensam utredning med Tyskland och Danmark om gasläckorna på Nord Stream 1 och 2, uppger källor till tyska Spiegel enligt Reuters.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.